Shop Mobile More Submit  Join Login

Do tretice som pre vás pripravila článok o akvarelových farbách, ktorý vám (pevne verím) trochu pomôže zorientovať sa na trhu v množstve ponúkaných produktov a nezrozumiteľných popiskov. Článok vychádza z môjho pôvodného "Artist's Toolbox: Watercolor Equipment I", ktorý je doplnený odstavcom o osobnej skúsenosti a linkami na slovenských distribútorov.

Predchádzajúce články > PAPIER & ŠTETCE


DSC 0142 crop by jane-beata
AKVARELOVÉ FARBY

V minulosti si umelci farby vyrábali sami. Dnes ich kupujeme hotové, takže nám neostáva nič iné, iba sa spoľahnúť na reputáciu príslušnej značky, odporúčania iných umelcov a literatúry, alebo sa jednoducho uspokojiť s tým, čo je dostupné. Ani na osobnú skúsenosť sa z dlhodobého hľadiska nedá celkom spoľahnúť– produkt, ktorý ste si obľúbili, môže jedného dňa zmeniť nielen obal, ale aj kvalitu (výrobcovia občas zmenia produkt alebo prestanú vyrábať špecifický pigment).


Komerčné akvarelové farby dostať v dvoch základných formách – panvičkách (suchý „koláč“ v malých plastových nádobkách) a tubách (farebná polotekutá pasta balená v kovových tubách). Rozdiel zďaleka nespočíva iba v cene.

Suché ▲ PANVIČKOVÉ FARBY sú vždy pripravené na okamžité použitie, ľahko sa umývajú a udržiavajú. Ak sa správne skladujú, vydržia prakticky večnosť. Nedochádza k plytvaniu farby, sú kompaktné a ľahko sa prenášajú, no je zložitejšie ich miešať a tak vytvárať vlastné farebné kombinácie. Vzhľadom na množstvo pigmentov, ktoré obsahujú, sú relatívne drahé. Naopak ▲ TUBY sa hodia na miešanie väčších objemov farby. Niekedy je problém odhadnúť, koľko farby v danom momente potrebujete – keďže sa neodporúča zaschnuté farby z palety opätovne rozpúšťať, nespotrebovaná farba vyjde nazmar. Dávajte si pozor aj na očistenie otvoru tuby pri každom použití, aby ste predišli zasychaniu a zalepeným vrchnákom.


COTMAN tubes by jane-beata

Niektorí umelci tvrdia, že používaním farby z túb dosiahnu intenzívnejšiu farebnosť, no koncentrácia pigmentov je pri oboch formách balenia rovnaká, a teda prípadné vizuálne rozdiely sú spôsobené tým, že umelec použije farbu priamo z tuby alebo slabo zriedenú. Ďaľším umeleckým „mýtom“ je tvrdenie, že panvičky sú pre deti, kým tuby pre skutočných umelcov, mnoho vynikajúcich akvarelistov uprednosťňovalo panvičky pred tubami dokonca aj v ateliéri. Ak s akvarelom začínate, panvičky sú vhodnejšia voľba, u nás sú dostupnejšie aj praktickejšie.


Treťou formou balenia, s ktorou sa môžete stretnúť, sú tekuté „akvarelové“ farby – tieto sa však od dvoch predošlých značne odlišujú . Nie sú to „pravé“ akvarely (čiže suspenzie pigmentov), ale transparentné anilínové farby. Mnohé z nich sú veľmi sýte, no netrvácne – papier okamžite zanášajú a nedajú sa vymyť. Tieto farby sa používajú v grafike, kde sa finálny dizajn digitálne reprodukuje, alebo na kolorovanie fotografií, no ak od svojej maľby očakávate životnosť, radšej sa im vyhnite. Populárne značky - Dr. Ph. Martin's, Ecoline od firmy Talens.


Ecoline by jane-beata

Back to TopPIGMENTY – poznáme prírodné (získavajú sa z minerálov, hliny a podobne) a syntetické. Ak sa chcete dozvedieť viac o jednotlivých pigmentoch, ich pôvode a chémii, odporúčam článok The material attributes of paints. S výberom vhodných pigmentov Vám môže pomôcť aj Guide to watercolor pigments.


SVETLOSTÁLOSŤ – tento faktor určuje, či intenzita farby pretrvá. Aby ste zistili, či je svetlostálosť vašich farieb uspokojivá, spravte si doma vlastný test: na dva identické papiere rovnakej kvality namaľujte pár pruhov alebo vami zvolených obrazcov (na oba papiere rovnako), jeden z papierov umiestnite na stenu dobre osvetlenej miestnosti (denné svetlo) a druhý odložte do tmavej zásuvky. Po troch mesiacoch papiere porovnajte.

PRIEHĽADNOSŤ – transparentný akvarel dovoľuje svetlu prechádzať papierom i odrážať jeho belosť. Farby sú čisté, svieže a majú lesk. Naopak krycie farby zabránia prechodu svetla cez papier, takže to sa odráža od samotného pigmentu. Či je vami vybraná farba krycia alebo transparentná, zistíte ľahko zo samotných katalógov.

ZANÁŠANIE – Každý pigment sa odlišuje chemickými vlastnosťami, v tomto prípade ide o veľkosť samotnej častice pigmentu. Pigmenty, ktoré papier nezanášajú, majú väčšie častice, a preto sa po odparení vody usadia na povrchu papiera (maľbu takými pigmentmi môžete dokonca mierne opravovať, keďže po opätovnom navlhčení je možné pigment „zdvihnúť“ z papiera). Pigmenty s malými časticami papier zanášajú, čiže neostanú na povrchu, ale vsiaknu hlbšie do vrstiev papiera. Opäť je vhodné použiť Guide to watercolor pigments, ak chcete zistiť, ako sa správajú vami používané pigmenty, pre začiatočníkov sú najvhodnejšie tie, ktoré papier nezanášajú.

UMELECKÉ verzus ŠTUDENTSKÉ farby– Niektorí výrobcovia ponúkajú dva rady produktov – umelecké (najvyššia kvalita, resp.koncentrácia pigmentov) a študentské, ktoré sú charakteristické nižšou cenou, menším výberom odtieňov a veľkosťou balenia. Rozdiel v cene sa obyčajne dosiahne použitím pigmentov nižšej kvality a prídavkom chemických zjasňovačov a výplní. Cena nie je dobrým kritériom na posudzovanie kvality výrobku, „profesionálne“ farby vyrábané istými firmami sú občas nižšej kvality ako študentský rad od prestížnych výrobcov. Všeobecne sa odporúča zadovážiť si kvalitný výrobok, hoci len v dvoch kombinovateľných odtieňoch, ako nakúpiť celú škálu nekvalitných, kalných vodoviek.DSC 0298 crop 2 by jane-beata

Back to Top
KDE NAKÚPIŤ

Poprední výrobcovia akvarelových farieb:

WINSOR & NEWTON (Británia)| SCHMINCKE (Nemecko)| ART SPECTRUM (Australia)| DALER ROWNEY (Británia)| DANIEL SMITH (USA)| DA VINCI (USA)| HOLBEIN (USA/Kanada)| M.GRAHAM (USA)| SENNELIER (Francúzsko)

V Čechách sa vyrábajú akvarelové farby UMTON.

Slovenskí distribútori niektorých produktov:

umeleckepotreby.sk (zoženiete UMTON aj študentské rady Winsor & Newton s názvom COTMAN, Dale Rowney) |  maliarske-platno.sk (zoženiete Ecoline a študentské, farby Van Gogh či Rembrandt) | OGO.sk (zoženiete študentský Winsor & Newton v kazete a doplnkové potreby pre akvarel )| umelecke-potreby.sk (zoženiete UMTON a študentské sady farieb Louvre) | maliarskeplatno.sk (zoženiete sady rôznych študenstkých akvarelov) | dk-ramovanie.sk (zoženiete sady rôznych študenstkých akvarelov, UMTON a študentský Winsor & Newton v tubách aj panvičkách )

Ako vidíte, ak chcete pracovať s umeleckými radmi svetových značiek, musíte si ich objednať zo zahraničia, opäť uvediem pražskú Zlatú Loď (zoženiete vynikajúcu nemeckú značku SCHMINCKE v študenstkej aj umeleckej kvalite, Umton aj Ecoline) a rakúsky BOESNER (zoženiete Schmincke, W&N vo všetkých formách, aj VanGogh, Lucas a Ecoline). Ak ste začiatočník a ešte si nie ste istí, či sa chcete akvarelu venovať dlhodobejšie, siahnuť po študentskom rade nie je zlý nápad, vyhnite sa však nakupovaniu štýlom "zlacnená sada farieb od neznámeho výrobcu" - farby kupujte po jednom a tak, aby ste ich mohli vzájomne miešať a kombinovať. Ak svoje práce vystavujete a predávate, jednoznačne vyskúšajte najkvalitnejšie dostupné farby, hoci iba v niekoľkých odtieňoch, ten rozdiel pocítite nielen pri práci, ale uvidíte ho aj po čase na výslednej maľbe.


Back to TopOsobná skúsenosť

Začínala som klasickými vodovkami z Tesca, ktoré som po krátkom čase nahradila Umton-kami v niekoľkých odtieňoch a súčasne som skúšala lacné farby od Louvre. Po niekoľkých mesiacoch som do toho išla naplno a kúpila Schmincke Horadam (umelecký rad, panvičky), ktorým som verná dodnes a s lepšími akvarelmi som nikdy nemaľovala. Nedávno som si objednala a vyskúšala študentský COTMAN od Winsor & Newton v tubách, a hoci ich zrejme budem vedieť využiť, priezračnosť umeleckých Schmincke je neporovnateľná. Objednávam zo Zlatej Lode a čoskoro sa hádam dostanem do Boesnera.


DSC 0948 u 900 pix by jane-beata


Back to Top


Otázky / komenty sú vítané :):iconslovakia:Tretí z trojice článkov o základných materiáloch pre akvarel, napísaný pre skupinu Slovakia Frail
Add a Comment:
 
:iconzzen:
zzen Featured By Owner Feb 16, 2014  Hobbyist Traditional Artist
Ešte tuto odporúčam akvarelistku, ktorú na diaľku sledujem watercolourswithlife.blogspot.…
Nájdete tam veľa užitočných rád, postupov a inšpirácie.
Reply
:iconjane-beata:
jane-beata Featured By Owner Mar 3, 2014  Professional Traditional Artist
:thumbsup:
Reply
:iconzzen:
zzen Featured By Owner Feb 8, 2014  Hobbyist Traditional Artist
Používam Winsor & Newton - Artist Quality, mám pár odtieňov od Schmincke - Horadam - tiež umelecká kvalita a zamilovala som sa do Sennelier Aquarelle - farby, ktoré majú v receptúre med. Objednávam ich online, ale dajú sa kúpiť aj u Boesnera vo Viedni. Mám tiež sadu ruských farieb, ktoré dostanete pod značkou White Nights (Biele noci), ale tam mi vyhovuje iba pár odtieňov. Vrele odporúčam či už W&N, Schmincke alebo Sennelier. Na farbe nesmiete šetriť. Začínala som s Umton farbami, ale tie sú podľa mňa nedobré - respektíve mne nevyhovujú.
Reply
:iconjane-beata:
jane-beata Featured By Owner Mar 3, 2014  Professional Traditional Artist
Tie ruske som vyskusala, nepacili sa mi kvoli nizkemu obsahu pigmentov (aspon v porovnani so Schmincke), no pre cvicne prace su prijatelne. Sennelier som neskusala, ale podla tvojho opisu by som veru rada. a W&N je velmi porovnatelny so Schmincke, dokonca aj ich studentska rada Cotman je prekvapivo dobra. Len ma mrzi, ze na Slovensku nedistribuuju umelecky W&N, na vsetkych strankach som nasla iba Cotman.
Umtonky ozaj nie su velmi dobre, ale su lacne, a niekolko ceskych akvarelistov na Fler.cz tvrdi, ze im velmi vyhovuju, takze aj touto cestou sa da kracat.

Vdaka za precitanie a insight :)
Reply
:iconzzen:
zzen Featured By Owner Feb 8, 2014  Hobbyist Traditional Artist
P. S. A zásadne panvičky. Tuby by mi zaschli.
Reply
:iconbloodbornemisa:
bloodbornemisa Featured By Owner Jan 31, 2014  Hobbyist
Heh, az doteraz som si myslel, ze akvarel je nieco ine ako vodova farba, clanok mi ponukol novy pohlad na moje vodove farby s ktorymi som kedysi musel malovat :-D
Reply
:iconjane-beata:
jane-beata Featured By Owner Feb 3, 2014  Professional Traditional Artist
Som rada, ze aspon niekomu nieco povedal :) S klasickymi detskymi "vodovkami" prisli do styku asi vsetci, ale profesionalny akvarel je diametralne odlisny..
Reply
:iconveronikash:
Veronikash Featured By Owner Jan 29, 2014
Páni ... Toto som nevedela ...
Reply
:iconjane-beata:
jane-beata Featured By Owner Mar 3, 2014  Professional Traditional Artist
Dakujem za precitanie :)
Reply
:iconveronikash:
Veronikash Featured By Owner Mar 3, 2014
:)
Reply
:iconxantipa2-2d3dphotom:
Xantipa2-2D3DPhotoM Featured By Owner Jan 29, 2014
Aha ... diky moc
Reply
:iconjane-beata:
jane-beata Featured By Owner Mar 3, 2014  Professional Traditional Artist
Vdaka za precitanie :)
Reply
Add a Comment:
 
×

:iconjane-beata: More from jane-beata


More from DeviantArtDetails

Submitted on
January 29, 2014
Submitted with
Sta.sh Writer
Link
Thumb

Stats

Views
3,030 (3 today)
Favourites
4 (who?)
Comments
13
×